Генеральна прокуратура України пред’явила позови про визнання недійсними спеціальних дозволів на користування надрами, виданих без проведення аукціону

0
35

Конституцією України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу.

Згідно з приписами чинного законодавства видобування корисних копалин повинно здійснюватися виключно після отримання спеціального дозволу на користування надрами, який за загальним правилом отримується на конкурентних засадах і лише, як виняток, без проведення аукціону, але тільки для тих суб’єктів господарювання, які вже мали відповідні дозволи і вклали власні кошти у геологічне вивчення та дослідно-промислову розробку родовищ корисних копалин.

Генеральною прокуратурою України під час перевірки встановлено, що спеціальні дозволи на користування надрами без проведення аукціону Держгеонадрами України у деяких випадках надаються з порушеннями вимог чинного законодавства.

Зокрема, це стосується двох товариств з обмеженою відповідальністю, які у 2017 році отримали спеціальні дозволи на геологічне вивчення нафтогазоносних надр з подальшою промисловою розробкою Свистунківсько-Червонолуцького родовища та видобування літієвих руд Шевченківського родовища відповідно без проведення аукціону.

Зазначені товариства не були надрокористувачами цих родовищ, а тому не мали права на отримання спеціальних дозволів у пільговому порядку.

Крім того, вказаними товариствами здійснено лише апробацію в Державній комісії України по запасах корисних копалин, тоді як Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами обов’язковою умовою передбачає ще додаткове затвердження в цій комісії підрахунку запасів корисних копалин, що ними виконано не було.

Таким чином, унаслідок неправомірних дій Держгеонадр України та її структурних підрозділів зазначені товариства незаконно отримали можливість видобувати корисні копалини.

З огляду на викладене Генеральною прокуратурою України подано позовні заяви до Держгеонадр України та вказаних ТОВ про визнання протиправними і скасування наказів про надання спеціальних дозволів на користування надрами, а також визнання цих дозволів недійсними.

Наразі окружним адміністративним судом м. Києва відкрито провадження у вказаних справах.

Відділ зв’язків із громадськістю та ЗМІ
Генеральної прокуратури України

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ