Навіщо поліцейським презумпція правоти?

0
180

Реформа поліції подавалася очільниками МВС передусім, як реформа методів та принципів взаємодії із суспільством. Плюси та мінуси реформування “авгієвих конюшень” МВС експерти оцінили одразу. Ейфорія від приходу нової когорти представників правоохоронних органів часто-густо перекривалася суттєвими недоліками. Як показала практика, лави оновленої поліції поповнилися спеціалістами, для яких законодавча база України – це узагалі “аморфне” поняття. Такі “новоспечені кадри” не завжди знають, як відстоювати закон та поводитися у критичних ситуаціях. Хоча, звісно, потрібно розуміти, що реформування такої гнилої структури – не блискавична справа. Ека Згуладзе переконувала нас, що процес реформування поліції – справа не одного року. Хоча і це твердження викликає скепсис. Про які якісні зміни можна говорити, якщо МВС України очолюють іноземці? Будьмо відверті: жоден іноземець не зробить на теренах чужої для нього держави нічого хорошого, хіба для себе.

Також хотілося б зупинитися на одній зі свіжих ідей глави МВС Арсена Авакова, яка викликала численні дискусії у колах експертів та обурення у соціальних мережах, а саме: презумпція правоти поліцейського. Нагадую, що після вбивства двох патрульних у Дніпрі, Аваков вирішив на законодавчому рівні закріпити цю сумнівну ініціативу, прикриваючись міжнародним досвідом. Такий принцип передбачає, що у разі непокори поліцейські мають повне право застосовувати без попередження спецзасоби, в тому числі, й вогнепальну зброю.

За словами міністра, принцип “презумпції правоти поліцейського” повинен працювати в Україні за зразком Німеччини, США, Великобританії, Франції, Італії, Канади тощо. «Спочатку підкоряйся поліцейському – потім оскаржуй!» – наголошував Арсен Аваков.

Проте зрозуміло, що принцип, який хочуть запровадити для нашого суспільства – це повне беззаконня та свавілля поліції. Ніколи людина не зможе себе захистити, якщо її запроторили у в’язницю, а це ще раз показує до якої міри іноземці не обізнані з нашим менталітетом.

Оцінюючи дію цього принципу в Україні навряд чи можна покладатися на досвід цивілізованих країн, адже європейські поліцейські мають високий рівень довіри серед населення. У свою чергу українські правоохоронці цим похизуватися не можуть. Українці – це волелюбний і чесний народ, який генетично не любить брехню і рабство. Завтра, коли ми вийдемо під стіни урядових споруд для захисту наших конституційних прав, нас будуть розганяти кийками і водометами та саджати до в’язниці.

Зрозуміло, що переймати досвід європейських країн потрібно, але важливо передусім уміло адаптувати його до українських реалій, а не сліпо мавпувати. Принцип “презумпції правоти поліцейського” може бути ефективним лише у тому випадку, коли громадяни будуть впевнені, що працівники правоохоронних органів не виходять за межі своїх повноважень та діють, не порушуючи закон. А держава має гарантувати притягнення правоохоронців до відповідальності у випадку, якщо вони нікчемно переступають через закон.

Автор Андрій Верлатий

Джерело: Незалежна Молодь України

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ