Клих і Чирній можуть стати наступними, кого Росія обміняє, – правозахисники

0
77

За даними організації «Меморіал», у російських в’язницях утримуються щонайменше 20 політичних в’язнів-українців.

У більшості справ російським судом вже були винесені вироки. У пресі ці гучні процеси відомі як «справа кримських терористів», «кавказька справа», «справа шпигунів» та «справа кримських татар», повідомляє Deutsche Welle.

Надія Савченко, яку звільнили у кінці травня, стала першою з українців, які повернулися додому. У «справі кримських терористів» залишається ще троє фігурантів, які досі перебувають за ґратами в Росії. Серед них Олег Сенцов та Олександр Кольченко, які отримали 20 та 10 років позбавлення волі відповідно, а також Олексій Чирній, який визнав свою провину та отримав сім років ув’язнення.

У ході гучної справи Миколи Карпюка та Станіслава Клиха, розгляд якої нещодавно завершився у Грозному, українців засудили до 22,5 та 20 років позбавлення волі відповідно за начебто участь у першій чеченський війні проти російських військ. Обидва засуджені своєї провини не визнають та стверджують, що зізнання давали під тортурами.

Окрім Юрія Солошенка, у шпигунстві також звинувачують ще двох українців – Сергія Скирту та Валентина Виговського. Процес проти кримського бізнесмена Виговського був закритим, він отримав 11 років суворого режиму.

Окремо проходять справи Сергія Литвинова, якого ув’язнили на вісім з половиною років колонії суворого режиму, а також кримських євромайданівців Олександра Костенка та Андрія Коломійця. Останніх кримський суд визнав винними у нападах на співробітників «Беркуту» в Києві навесні 2014 року, вони отримали чотири та десять років ув’язнення відповідно.

«Справа кримських татар» об’єднує декілька окремих справ. Ідеться про справи учасників мітингу 26 лютого 2014 року в Сімферополі, несанкціонованої зустрічі Мустафи Джемілєва 3 травня 2014 року на адміністративному кордоні з Кримом, а також про справу заборони Меджлісу кримськотатарського народу та справу проти організації «Хізб ут-Тахрір». Точну кількість обвинувачених по цих справах дізнатися не вдається, адже протягом останніх двох років велика кількість кримських татар на півострові зникла. За даними Меджлісу, кількість утримуваних сягає двох десятків людей.

Під час повернення як Надії Савченко, так і Афанасьєва та Солошенка Президент Порошенко наголошував, що це стало можливим завдяки мінським угодам. «Так, нам вдалося! І так ми будемо робити, доки останній українець не буде визволений із заручників. Ми будемо продовжувати, щоб і Сенцов, і Кольченко, і всі інші повернулися додому», – заявив Порошенко журналістам.

Учасники переговорних процесів зазначають, що великою мірою процес помилування та повернення ув’язнених залежить від політичної волі, а домовленості досягаються на вищому рівні. Представниця України у гуманітарній підгрупі тристоронньої контактної групи в Мінську Ірина Геращенко неодноразово зазначала, що у першу чергу мають бути звільнені в’язні, які мають проблеми зі здоров’ям.

На цей момент, за словами правозахисників, які проводять кампанію LetMyPeopleGo, найскладніша ситуація у двох арештантів. Це Станіслав Клих, якого дуже сильно катували, що вплинуло на його психологічний стан. А також Олексій Чирній із «групи Сенцова», до якого теж застосовували тортури. За останніми повідомленнями, Чирнія вже доставили до Москви з постійного місця ув’язнення для проходження психологічної експертизи. Ці факти вказують на те, що Клих та Чирній можуть стати наступними українськими політв’язнями, яких звільнять або обміняють.

Як повідомлялося, засуджених у Росії українців Юрія Солошенка та Геннадія Афанасьєва обміняли на сепаратистів Олену Гліщинську та Валерія Діденка.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ